top of page
מהי איורוודה

מהי איורוודה

איורוודה היא הרפואה ההודית המסורתית ותרגומה המילולי - 'ידע החיים'.

מטרתה לתמוך בחיים טובים, לרפא תחלואים בגוף ובנפש ולהאריך את תוחלת החיים. 

מתרגומה המילולי אנחנו מבינים שאין היא רק עוסקת בריפוי מחלות אלא גם מביאה ידע הנוגעת בכל תחומי החיים - התנהלות יומיומית נכונה, שגרת בוקר, עונות, עבודה, תזונה, שינה, מוסריות, יחסי מין ופריון, לידה, רוחניות ועוד. בהרבה מובנים זה מאין הוראות הפעלה לדבר המורכב הזה שנקרא אדם וחיים. 

מדובר בידע עתיק שמתחיל אי שם בתקופה הוודית של הודו העתיקה (בערך 1500 לפנה"ס). מתישהו בהיסטוריה הידע הזה מתחיל להתרכז אל תוך טקטסים קלאסיים (בערך 600 לפנה"ס) ועם הזמן ועד עצם היום הזה הולך ומתפתח, מתחדד ומוסיף על הניסיון הרב שלו.

האיורוודה מלמדת אותנו כיצד לתפוס ולהעריך את עצמנו ואת הטבע בעזרת אלמנטים, איכויות וכוחות הפועלים בגוף. דרך ההבנות האלה נדע כיצד לאזן את עצמנו, לשמור על הבריאות ולהרפא ממחלות הן ברמה ההוליסטית והן ברמה פרטנית של מה נכון לאכול, איך כדאי להתנהל וכו'.

האיורוודה היא תורת ריפוי ספציפית וקשובה. היא מתאימה את עצמה לכל אדם באופן שונה בעזרת תשומת לב לסוג הגוף שלו, לחוסר האיזון הקיים, לעונה, לגיל, למקום ולזמן. לרוב אין נכון או לא נכון באיורוודה. יש את מה שמתאים לרגע ואת מה שפחות או באמרה איורוודית ידועה -"כל דבר בעולם יכול לשמש כרעל או כתרופה". וזה דורש מאיתנו הכרות הולכת ומעמיקה עם עצמנו והקשבה נכונה לגוף שלנו ולטבע.

טרידושה

טרידושה

שלושת הכוחות הפועלים בגוף

בהרבה מובנים לב ליבה של האיורוודה היא תורת הטרי-דושה.

מדובר בסיווג של שלושה כוחות הפועלים בגוף. כשהם מתפקדים כשורה יש בריאות וכשלא יש חוסר איזון העלול להתפתח למחלה.

התרגום המילולי: טרי- שלוש, דושה- הנוטה לצאת מאיזון.

 

חמשת האלמנטים

על פי תפיסת העולם הוודית העולם כולו מורכב מחמישה אלמנטים: אדמה, מים, אש, אוויר וחלל. כל אלמנט מייצג בעצם קבוצה של איכויות. כך לדוגמא אלמנט האדמה אינו מתאר דווקא אדמה אלא דבר בעל איכויות של כבדות, גסות, מוצקות וצפיפות. בכל דבר בעולם יש יחס שונה של האלמנטים וכך הוא מתבטא בצורה ייחודית. הדושות הן מאין ביטוי ביולוגי של האלמנטים בתוך הגוף וכל דושה מייצגת צירוף של שני אלמנטים.

חמשת האלמנטים | VEDA | איורוודה | רועי רייפלד

שלושת הדושות

VATA

מורכבת מהאלמנטים: אוויר וחלל. 

איכויות עיקריות: יובש, קלות, קור, תנועה, חספוס ומעודנות.

תפקידים עיקריים בגוף: נשימה, תנועה, סילוק פסולת.

ואטה אחראית בגוף לכל מה שקשור לתנועה. תנועת האיברים, תנועת הדם בגוף, עפעוף, המחשבות המתרוצצות, מסרים חשמליים במערכת העצבים ועוד. מהסיבה הזאת ואטה היא הדושה הכי חשובה בגוף - היא המניעה והיוזמת ובלעדיה מחלה לא יכולה להתפשט. מערכת העצבים מבטאת בצורה טובה את הואטה על שלל התנועה, היוזמה והמעודנות שבה. 

אם יש חוסר איזון של ואטה זה יכול להתבטא בגוף כיובש בעור, גזים, תנועתיות יתר, רעד, שיתוק עצירות מיובש, כאבים, שחיקה, שינה קלה, מעופפות/חוסר קרקוע ועוד. 

זמנים: ואטה תהיה דומיננטית בשעות המעבר ביום סביב 02:00-06:00 ו- 14:00-18:00. במהלך החיים הואטה תהיה דומיננטית לעת זקנה גיל 50-60 ומעלה.

ואטה - אוויר וחלל | VEDA | איורוודה | רועי רייפלד

PITTA

מורכבת מהאלמנטים: אש ומים.

איכויות עיקריות: חום, שומניות, קלות וחדות.

תפקידים עיקריים בגוף: טמפרטורת הגוף, מטאבוליזם, תאבון, צמא, בוהק עור.

פיטה בהיותה קשורה לאש אחראית בגוף לכל מה שקשור לשינוי והמרה. כמו שאש משנה דבר בתהליך של בישול כך פיטה תהיה דומיננטית בכל התהליכים המטאבוליים בגוף. דוגמא מובהקת היא מערכת העיכול הממירה מזון לרקמות הגוף, אנרגיה ופסולת. פיטה גם מעבדת ו'מעכלת' רגשות ומחשבות ואחראית לטמפרטורת הגוף.

אם יש חוסר איזון בפיטה זה יכול להתבטא בגוף בתופעות כמו צרבת, כיב קיבה, תחושת שריפה, אדמומיות בעור, יציאות רכות, עצבנות ועוד.

זמנים: פיטה תהיה דומיננטית בשיא היום ובשיא הלילה סביב 10:00-14:00 ו- 22:00-02:00. במהלך החיים הפיטה תהיה דומיננטית בגיל ההתבגרות ואמצע החיים סביב גיל 16 ועד גיל 50.

פיטה - אש ומים | VEDA | איורוודה | רועי רייפלד

KAPHA

מורכבת מהאלמנטים: מים ואדמה.

איכויות עיקריות: כבדות, שומניות, קור, יציבות, דביקות.

תפקידים עיקריים בגוף: מבנה, כיסוי, הסתרה, סיכוך.

קאפה אחראית בגוף לכל מה שקשור למבנה ועמידות. מורכבת מהאלמנטים הכבדים והגסים יותר ומהווה את הקרקוע שלנו. היא אחראית למבנה ולמסת הגוף, לזכרון ולסיכוך המפרקים וגם אחראית לעמידות הפיזית והרגשית שלנו. 

אם יש חוסר איזון בקאפה זה יכול להתבטא בעודף משקל, סטגניציה במערכת העיכול, בעיות נשימה ועודף ליחה, עצלות, חוסר בהירות, כבדות, אדישות ועוד.

זמנים: קאפה תהיה דומיננטית בשעות הבוקר והערב המוקדם סביב 06:00-10:00 ו- 18:00-22:00. במהלך החיים הקאפה תהיה דומיננטית בזמן הילדות וההתפתחות המבנית מלידה ועד סביב גיל 16.

קאפה - מים ואדמה | VEDA | איורוודה | רועי רייפלד
טבע מולד

טבע מולד - Prakriti

כל אחד נולד עם הרכב ייחודי של הדושות. בדרך כלל תהיה דושה אחת או שתיים דומיננטיות יותר ואלה יעידו על הכישורים והחולשות שלנו והנטיות הטבעיות שלנו. לצורך הבהרה אדם הנולד עם דומיננטיות של ואטה תהיה לו נטיה טבעית וגדולה יותר לאיכויות של ואטה כמו יובש, וקלות שיכולים להתבטא ביובש בעור ורזון למשל.

חשוב לציין ש'הטבע המולד'- Prakriti נקבע בזמן הלידה והוא אינו משתנה. המושג Vikriti בא לתאר את האיזון הנוכחי ביחס לטבע המולד.

איורוודה מתייחסת לכל אדם באופן ספציפי ואיבחון הטבע המולד שלנו הוא אחד הכלים הכי טובים להכרות עצמית, שמירה על בריאות והימנעות ממחלות. זהו אחד הדברים היפים שהאיורוודה מביאה איתה והוא שזור לאורך התורה כולה.

 

המושג Prakriti מצביע בעצם על ההרכב הייחודי של הדושות באדם והוא נקבע על פי כמה גורמים:

  1. הדושות הדומיננטיות של האמא והאבא -בדומה לגנטיקה. זה בדרך כלל הגורם בעל ההשפעה הכי גדולה.

  2. משתנים שונים בזמן ההריון - תזונה ואורח החיים של האם והסביבה שלה.

  3. איכויות הרחם - למקום בו מתפתח התינוק יש גם משמעות רבה.

  4. מצב חמשת האלמנטים בזמן הזיווג - החל מעונת השנה ועד למצב הכוכבים באותו הזמן. 

טיפוסים

הטיפוסים

על פי הטבע המולד ניתן לצייר באופן סכמטי טיפוסים שונים. חשוב להבין שהאיורוודה מסתכלת על אדם באופן ייחוד וספציפי. הסכמות האלה נועדו לעזור לנו להבין בצורה יותר טובה נטיות כלליות.

טיפוס ואטה

מבנה הגוף של טיפוסי ואטה יהיה בדרך כלל רזה וארוך, מחוספס ובולט שמאופיין לעיתים גם בחוסר סימטריה. הם יתאפיינו ביובש בעור, בעיניים, בשיער ובמערכת העיכול ובקושי יזיעו. תאפיין אותם תנועה רבה ותזזתיות - מעבר ממקום למקום, מעבודה לעבודה, מיחסים ליחסים וחוסר ביציבות ושגרה. אותה תנועה גם הופכת אותם ליצירתיים במיוחד והם מזכירים את הפרופסור המפוזר ולעיתים רבות יהיו גם אמנים או מוזיקאים.

הקלות של טיפוסי הואטה מתבטאת לא רק במשקל גופם הנמוך אלא גם בחוסר הקרקוע, הם בהחלט יכולים להתעופף ולהתפזר. ומאפיינים אותם בעיות של ריכוז או מעבר מהיר בין פעולות, עד כדי ריבוי מחשבות וחרדות.

בגלל היובש הם גם טיפוסים שעלולים להשחק מהר ואין להם בדרך כלל המון כוח פיזי. גם המערכת החיסונית יכולה להיות יותר חשופה ואלה טיפוסים שקורים להם הרבה דברים ובדרך כלל יותר אקוטיים מכרוניים. מהסיבות האלה הם בדרך כלל רגישים מאוד. כאב פיזי הוא הסימפטום שהכי מאפיין אותם.

טיפוס פיטה

מבנה הגוף של טיפוס פיטה יהיה בינוני עם נטיה לשרירי ומוחזק. מדובר בטיפוסים חמים, מנהיגותיים, ביקורתיים, פעלתניים עם אש חזקה שאוהבים להיות במרכז הבמה. יש להם נטייה לעבוד יתר על המידה ובכלל להיות מאוד בלהט בעניינם. גם מערכת העיכול שלהם תהיה חזקה ואלה אנשים שקשה להם מאוד לוותר על ארוחה או כועסים אם הם רעבים. הם מהירים וחדים, קולטים דברים מהר ועם אינטלקט חריף. גם פרקציוניזם בהחלט יכול לאפיין אותם.

האש גם יכולה להיות חדה וחזקה מדי וזה יתבטא אצלהם בהתפרצויות למיניהן כמו הרפס, מיגרנות, כיבים, דלקות ועוד. בגלל החום לטיפוסי פיטה יהיו הרבה הפרשות והם ירבו להזיע ובדרך כלל כל ההפרשות יהיו מלוות בריח חזק. בכלל חום וקיץ זה דבר שהם לא יסבלו ואולי תראו אותם בחורף עם חולצה קצרה וסנדלים.

הצבע האדום זה דבר שמאפיין טיפוסי פיטה ובדרך כלל ג'ינג'ים משתייכים לכאן. גם אדמומיות בעור, פיגמנטציה והרבה נקודות חן מאפיינים מאוד טיפוסי פיטה.

החוש הדומיננטי שלהם הוא הראייה והרבה פעמים תהיה להם נטייה לאסטתיקה בכל מיני תחומים - צילום, סידור הבית, ביגוד ועוד. תחושת שריפה הוא הסימפטום שהכי מאפיין אותם.

טיפוס ואטה - מבנה גוף | VEDA | איורוודה | רועי רייפלד
טיפוס פיטה - מבנה גוף | VEDA | איורוודה | רועי רייפלד

טיפוס קאפה

מבנה הגוף של טיפוס קאפה הוא בדרך כלל גדול ויציב. תיתכן גם נטייה לעגלגלות ואפילו השמנת יתר. בדרך כלל הם חזקים ומאוד סימטריים. עמידים מאוד גם מבחינה פיזית וגם רגשית ומערכת החיסונית שלהם חזקה - מהטיפוסים שבקושי נהיים חולים. הם יותר איטיים ונוטים לרוגע, נעימות ואף לאדישות קשה להפר את שלוותם. 

טיפוסי קאפה אוהבים מאוד להיות בנוחות של הבית, בכלל נוחות זה בטבעם. הם טובים מאוד במסגרות ובשגרה כיאה לטיפוס מבני וגם בראש הם יותר מבניים ויש להם זכרון מעולה.

חוסר התנועה שלהם יכול גם להוביל לעצלות וכבדות ולעיתים הם גם דורשים הנעה בחיים. גם מערכת העיכול יכולה להיות איטית עד כדי עצירות מסטגנציה. והם גם יכולים לסבול מבעיות של ליחה (עודף לחות), אסטמה, בעיות עור כרוניות, עצלות, לאות ודכאון. הסימפטום שהכי מאפיין אותם הוא גרד. 

טיפוס קאפה - מבנה גוף | VEDA | איורוודה | רועי רייפלד

רוצים לדעת עוד על איורוודה או על הטיפול?

bottom of page